Çalışma Saatleri Pazartesi - Cuma 08:00-16:00
Telefon 0(342) 323 13 25

CRM Medya İlişkileri

CRM Medya İlişkileri

CRM geleneksel iletişim stratejilerinden bir tanesidir. Sosyal CRM ise CRM stratejilerinin sosyal medya uygulamaları ile birleştirilmesi olarak tanımlanabilir.

Geleneksel CRM stratejilerinde; kişilerin sevdikleri ya da sevmedikleri, ihtiyaç duydukları şeyleri, nelere dikkat ettikleri ya da etmedikleri gibi konular yer alır. Burada amaç potansiyel müşterilerle ya da hedef kitle sağlıklı bir iletişim kurmaktır.

Sosyal CRM Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Birçok araç ve teknoloji ile desteklenmesi, Sosyal CRM kavramını daha güçlü yapar. Asıl önemli olan ana stratejinin, desteklenen araçlar vasıtası ile etkili olarak kullanılmasıdır.
Müşteri ilişkileri sağlıklı bir şekilde değerlendirilerek veri yönetimi sağlanır ve hedeflenen noktaya varılmaya çalışılır. Sosyal medya uygulamalarında bu işi yapmak hem kolaydır, hem de değildir.
Her kurum için uygulanacak olan CRM stratejileri farklıdır. Aynı zamanda teknolojik imkanların kullanılış derecesi de firmalara göre değişiklik gösterir.
Sosyal CRM hem firma içinde, hem de firma dışında işbirlikçi bir anlayışla insanlarla iletişim kurabilmek için geliştirilen harika bir stratejidir.

Sosyal Medyadan Önce Geleneksel CRM Vardı…
Geleneksel CRM stratejisinin yeni uygulanmaya başladığı yıllarda sosyal medya yoktu. Bu yüzden müşteriler ile çoğuz kez tek yönlü iletişim kuruluyordu.
Etkili pazarlama stratejileri ile markalar üzerinden müşterileri etkilemek ve müşterinin tekrar geri dönüş yapmasını sağlamak, esas amaçlardan bir tanesi idi.
Sosyal medya uygulamalarında yapılan geri besleme stratejisine benzer olarak, müşteri hakkında olabildiğince bilgi toplamak ve bu bilgiyi değerlendirerek hedef kitleye ulaşmak da amaçlardan bir tanesi idi.
Teknolojinin gelişmesi ve iletişim araçlarının gelişmesi ile bu stratejinin daha etkili bir şekilde kullanılabileceği fark edildi.

Sosyal Medya ile CRM’nin Gücü
Gerek sosyal medya uygulamalarında, gerekse geleneksel CRM stratejisinde halkla ilişkiler kavramı kilit bir noktada yer alıyor.
Halkla ilişkiler bölümü hem özel sektörde, hem de kamusal alanda oldukça etkili çalışmalar yapabilme yeteneğine sahip. Markaların yönetiminde ve müşteri etkileşiminde, en ön planda yer alan halkla ilişkiler departmanı bir tür işletmenin halka dönük yüzü olarak tanımlanabilir.
Sosyal CRM’de halkla ilişkiler daha etkin bir şekilde kullanılabiliyor. Sahip olunan teknolojik olanaklar ve iletişimin anında sağlanabilmesi, halkla ilişkiler kavramını daha güçlü ve daha etkin kılıyor.
Aynı zamanda müşteri etrafında gelişen savunma ve deneyim gibi faktörler Sosyal CRM’de etkin bir şekilde kullanılabiliyor.
Bu sistemde artık firmalar müşteri odaklı hareket ediyorlar ve gerekirse sorunlarını nasıl çözeceklerini müşterilerine sorabiliyorlar. Müşterilerden gelen geri beslemeler sayesinde, ürünün eksik olan ya da abartılı olan yanları düzeltiliyor ve ortaya daha iyi bir sonuç çıkıyor.
Eskiden etkili bir reklam stratejisi olan ürünün kusurunu müşteriden saklama, artık bir işe yaramıyor. Şimdiki sistemde müşteri ile marka birebir etkileşime girebiliyor. Yeni sistemde müşterilerin kişisel deneyimi, %98 oranında artıyor. Herhangi bir firmanın itibarı ya da ürettiği ürün, geri besleme özellikleri sayesinde müşteri yardımı ile giderilebiliyor